PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Ρέθυμνο χωρίς καράβι.

ioulia32
23-01-08, 12:52
Η ναυτιλιακή εταιρία ΝΕΛ ανακοίνωσε ότι δεν ηταν επικερδής για την εταιρία
η γραμμή Ρέθυμνο Πειραιά και δεν θα βάλει γραμμή την επόμενη χρονιά.
Μένουμε χωρίς καράβι υποβάθμιση;
Πως φτάσαμε να είμαστε και σ αυτό πάλι το παντέρμο Ρέθυμνο;

pepikos
23-01-08, 17:10
Αυτο ηταν δυστυχως αναμενομενο οσο και να ηθελε η Ν.Ε.Λ. δε θα μπορουσε.
Εμεις φταιμε κατα καποιο τροπο γιατι δεν την στηριξαμε οπως επρεπε.
Ειχα πει παλαιοτερα οτι χρειαζοταν το καλοκαιρι ενα τουλαχιστον λεοφωριο του Κ.Τ.Ε.Λ. να συνδεσει το καραβι με τους αλους νομους μα αλλο καραβι την ωρα που εδενε το κεντερης στο ΡΕΘΥΜΝΟ δεν εδενε κανενα αλλο σε κανενα λιμανι στην ΚΡΗΤΗ πιστευω οτι θα ειχε περισοτερο κοσμο αν ειχε διαφημιστη και σωστα.
Αλλο εναι οι επαγγελματιες οδηγοι φοβουμενοι τις συνεπειες απο την Α.Ν.Ε.Κ δεν το στηριξαν.Μου ειχαν πει ανθρωποι οτι αν ταξιδευαν με την Ν.Ε.Λ. θα τους εκοβαν την πιστωση, τι να κανουν οι ανθρωποι αυτοι?να χασουν την πιστωση η η πολη το καραβι?
Αλλο ειναι και οι απλοι πολιτες δε το στηριξαν και αυτοι οσο επρεπε, στηριξη εκτος απο να ταξιδευουμαι με το κεντερης ειναι οτι μπορουμε και να το διαφημιζουμε.
Και τελος εχω να πω οτι μας πειραζουν και οι τριχες της κεφαλης μας οπως οτι το κεντερης ειχε δυνατες μηχανες και ανακατευαι την αμμο.:(:(

Socrates
23-01-08, 23:54
pepiko θα με βρεις σύμφωνω!
Δε ξέρουμε τι θέλουμε! Πιστεύω η έλλειψη άμεσης μετακίνησης από Αθήνα στο Ρέθυμνο είναι μεγάλο μείων!

Τι να το κάνω ότι η ΑΝΕΚ έβαζε καράβι 3€ από το λιμάνι για Σούδα! Ο Αθηναίος το ξέρει αυτό? Οι υπάλληλοι της ΑΝΕΚ το αναφέρουν αυτό?
Πολλές φορές με ρωτάνε διάφοροι που έρχονται Ρέθυμνο μέσω Χανιά
πόσο κάνει το ταξί Χανιά - Ρέθυμνο
Τους λέω παιδιά το λεωφορείο περιμένει απέξω μόλις φτάσετε Σούδα 7€.
Μα όλα αυτά μειώνουν τη κίνηση στο Ρέθυμνο.

Άμα πρέπει να πάρω τρένα - καράβια - λεωφορεία να πάω Ρεθυμνάκι... επάω και μια Σαντορίνη και τέρμα οι διακοπές Ελλάδα!
Μην αναρωτιόμαστε γιατί πάνε όλοι Χανιά πάντως!

ΚΑΤΙΚΑΣ ΓΙΩΡΓ
25-01-08, 18:20
Το πρόβλημα είναι σοβαρό και πρέπει από τώρα να γίνουν κάποιοες ενέργειες.
Αν τεθεί θέμα από τους μεγαλοεπιχειρηματίες που τους αφορά περισότερο, λύση θα βρεθεί.
Αν μείνει έτσι το καλοκαίρι φτάνει.Να δω πως θα έρθει ο τουρισμός..

pepikos
25-01-08, 21:34
Το προβλημα δεν ειναι απλα σοβαρο αλλα πολυ σοβαρο ετσι που ειναι τα πραγματα<<και δεν βλεπω να αλαζουν πολλα>>ειμαστε σχεδον απομονομενοι στο κεντρο του νησιου ερμεοι παλι των συμφεροντων των διπλανων νομων.
Αυτο που διαβασα στην εφημεριδα σημερα οτι ο προεδρος και καποιοι αλλοι τουριστηκοι πρακτορες σκεφτονται να ναυλοσουν ενα καραβι τυπου <<Κεντερη>> σε δωδεκαμηνη μπραβο τους και ελπιζω να προχωρησει,οσο για φετο τα βλεπω πολυ σκουρα τα πραματα.:cool:

tomas
26-01-08, 15:25
Το προβλημα δεν ειναι απλα σοβαρο αλλα πολυ σοβαρο ετσι που ειναι τα πραγματα<<και δεν βλεπω να αλαζουν πολλα>>ειμαστε σχεδον απομονομενοι στο κεντρο του νησιου ερμεοι παλι των συμφεροντων των διπλανων νομων.
Αυτο που διαβασα στην εφημεριδα σημερα οτι ο προεδρος και καποιοι αλλοι τουριστηκοι πρακτορες σκεφτονται να ναυλοσουν ενα καραβι τυπου <<Κεντερη>> σε δωδεκαμηνη μπραβο τους και ελπιζω να προχωρησει,οσο για φετο τα βλεπω πολυ σκουρα τα πραματα.:cool:

σκεφτονται να ναυλοσουν ενα καραβι

Καλά ,το καράβι της NEL δεν έβγαινε οικονομικά, το καράβι των πρακτόρων ,θα βγεί!
Η μήπως θα περιμένουμε ευρωπαικές επιδοτήσεις και τέτοιες ενέσεις προσωρινότητας ,για να στηριχθεί?
Δεν μπορώ να καταλάβω!
Η ΑΝΕΚ μας μισεί!
Γιατί [αν βγαίνει το καράβι], μας το στερεί ,και μας αναγκάζει να ψάχνουμε να ναυλώσουμε από αλλού,και λοιπά?
Να σταματήσουμε τον λαικισμό και τα χειροκροτήματα ,και να σκεφτούμε υπεύθυνα και σοβαρά τα θέμα.

pepikos
31-01-08, 10:07
σκεφτονται να ναυλοσουν ενα καραβι

Καλά ,το καράβι της NEL δεν έβγαινε οικονομικά, το καράβι των πρακτόρων ,θα βγεί!
Η μήπως θα περιμένουμε ευρωπαικές επιδοτήσεις και τέτοιες ενέσεις προσωρινότητας ,για να στηριχθεί?
Δεν μπορώ να καταλάβω!
Η ΑΝΕΚ μας μισεί!
Γιατί [αν βγαίνει το καράβι], μας το στερεί ,και μας αναγκάζει να ψάχνουμε να ναυλώσουμε από αλλού,και λοιπά?
Να σταματήσουμε τον λαικισμό και τα χειροκροτήματα ,και να σκεφτούμε υπεύθυνα και σοβαρά τα θέμα.

Φυσικα και πρεπει να <βγαινει>,με ενα σωστο προγραματισμο στα δρομολογια δεν ειναι τυχαιο οτι η τοτε Ρεθυμνιακη μεσα σε λιγο καιρο πηγαινε για δευτερο καραβι,πως τα ειχε καταφερει?
Οσο για την Α.Ν.Ε.Κ.τα εχουμε πει πρωτα τα συμφεροντα της εταιριας, του νομου Χανιων και μετα καπου βαθεια και το ΡΕΘΥΜΝΟ.
Αλοιμονο ενας νομος με 10 περιπου χιλιαδες φοιτητες, κεντρο στρατοπεδου, σχολη αστυνομιας και καταξιομενος τουριστικος προορισμος να μην μπορει να σηκωσει ενα καραβι.:confused:

Socrates
01-02-08, 16:44
Πραγματικά pepikos αν τα βάλεις κάτω το ένα τέταρτο σχεδόν της πόλης μας είναι άτομα που δεν ενήκουν στη πόλη μας!

Αυτά όμως είναι περίεργα παιχνίδια της ΑΝΕκ που από παλιά τα τραβάνε και τελικά καταλήξαμε να μην έχουμε καράβι!
Πάντως αν συνεχιστεί έτσι η κατάσταση να μη περιμένουμε κίνηση πέρα από τους φοιτητές και τους φαντάρους!

Περί τουρισμού και άλλα τέτοια θα ακούγονται γελοία αν κοπεί η μετακίνηση!

Φλεβάρη μήνα και να μην έχουμε δρομολόγια για το καρναβάλι? Θα μου πεις μα όλοι έρχονται το 3ημερο μόνο! Μα εμείς πρέπει να τους δείξουμε το δρόμο!
Ελάτε τότε γιατί αυτό προσφορά τάδε...

Αλλά είπαμε εδώ κάνει ο καθένας της κεφαλής του!
Αν δε λειτουργήσουμε οργανωμένα... θα χαθούμε στον ανταγωνισμό!

eleutheros
04-02-08, 16:33
Προβλέπω ότι θα μας ψιλομπαλώσουν με καράβι και το θέμα θα διαιωνίζετε πολλά χρόνια κάτι δυνατό πρέπει να γίνει δεν ξέρω όμως τι.

pepikos
04-02-08, 21:55
Προβλέπω ότι θα μας ψιλομπαλώσουν με καράβι και το θέμα θα διαιωνίζετε πολλά χρόνια κάτι δυνατό πρέπει να γίνει δεν ξέρω όμως τι.

Δεν το νομιζω αν κρινω απο της δηλωσεις της νταβατζοΑ.Ν.Ε.Κ.:D

ptstefa
04-02-08, 23:43
Δεν το νομιζω αν κρινω απο της δηλωσεις της νταβατζοΑ.Ν.Ε.Κ.:D

pepiko αν θέλεις μπορείς να μας πεις εν τάχει τις δηλώσεις μιας και δεν έτυχε να τις ακούσω?

pepikos
06-02-08, 17:00
pepiko αν θέλεις μπορείς να μας πεις εν τάχει τις δηλώσεις μιας και δεν έτυχε να τις ακούσω?

Απλα οτι η Α.Ν.Ε.Κ. δεν ειναι κανενα φιλοπτωχο ταμειο, ετσι βλεπουν αυτοι <οι γειτονες μας> το ΡΕΘΥΜΝΟ.

eleutheros
06-02-08, 21:51
Πρεπει όλοι οι αρμόδιοι φορείς και όσοι μπορουν να βοηθήσουν να κάνουν ότι καλύτερο δυνατόν να εχουμε καραβι σε μόνιμη βάση.

bakagr
08-02-08, 19:19
Πρέπει όλοι μαζί να βοηθήσουμε και να πιέσουμε ώστε να υπάρχει μόνιμη επικοινωνία με το μεγαλύτερο λιμάνι της χώρας μας.

GOgos
14-02-08, 00:30
Θέλω ένα ταχύπλοο πλοίο να με πηγαίνει κάθε μέρα στον Πειραιά!
Θέλω
Θέλω
Θέλω
Θέλω

ουφ ,κουράστηκα,
ίδρωσα,
και με το κρύο των ημερών,γρίπιασα ,
έπαθα πνευμονία,
πέθανα .................................γλύτωσαν από μένα!

:(:(:( φωνάζει ο καθένας μας ,και τι έγινε?
Οι αρχηγοί μας τι κάνουν!

pepikos
14-02-08, 18:37
Δεν κανουν απολυτος ΤΙΠΟΤΑ ειναι το μεγαλυτερο προβλημα της πολης και αν οχι το μεγαλυτερο ενα απο τα μεγαλυτερα και δεν το αναφερει κανεις ρε μπας και συμβαινει κατι αλλο, να το αποφευγουν ολοι?Εμενα παντως μου βρωμαει.:confused:

ptstefa
17-02-08, 13:33
θυμάμαι όταν ήμουν πιτσιρικάς που μας πήγαν εκδρομή στο Αρκάδι...(όχι τη Μονλη...το πλοίο...θυμάστε) όλοι έλεγαν επιτέλους. Το Ρέθυμνο εκσυγχρονίζεται, συνδέεται με τη υπόλοιπη Ελλάδα, ακμάζει.

Με τη υπάρχων κατάσταση λοιπόν αφού δεν έχουμε πλοίο θα χρεισιμοποιήσω τα παραπάνω λόγια με όλα τα στερητικά τους ....μιας και εμείς στερούμαστε επιβατηγού πλοίου

χωρίς καράβι
μη εκσυγχρονισμός (για να μη πω οπισθροδόμηση)
μη σύνδεση (ΑΠΟΚΟΠΗ)
παρακμήΕλπίζω να ΜΗ βρεθώ στη θέση να πάω και εγώ τα παιδιά μου εκδρομή στο "πρώτο" μας καράβι...:mad:

ptstefa
26-02-08, 09:10
admin:
το παρακάτω μήνυμα αντιγράφτηκε από το θέμα της κα Κεφαλογιάνη
http://www.rethimno.gr/forum/showthread.php?t=48&page=2 (http://www.rethimno.gr/forum/showthread.php?t=48&page=2) επειδή αναφέρει κάποιες ενέργειες σχετικά με καράβι στο Ρέθυμνο
Αν Γνωρίζει κάποις κάτι το συνεχίζει!

Απο πληροφοριες <πολυ αξιοπιστες> εμαθα οτι απο ενεργειες και πιεση της Ολγας Κεφαλογιαννη φετος θα εχουμε τελικα το πολυποθητο ταχυπλοο στο Ρεθυμνο που ολοι ξερουμαι ποσο βοηθησε περυσι το ταχυπλοο και ποσο κοσμο εφερε στην πολη μας.
Μπραβω στην Ολγα που αν μη τη αλλο δειχνει οτι θα βοηθησει το Ρεθυμνο.

Δε ξέρω πόσο αξιόπιστες είναι οι πηγές σου αλλά ας ανακοινωθεί κάτι επίσημα και μετά να δίνουμε τα εύσημα, κατά τη γνώμη μου! Γιατί γενικότερα σαν λαός είμαστε παρορμητικοί!

Αν πραγματικά κάνει κινήσεις για να έρθει ένα ταχύπλοο μπράβο της, αλλά να εξετάσουμε και τους όρους!
Θα πώ ένα χονδροειδέστατο παράδειγμα για να γίνω σαφής:
Αν δηλαδή για να πείσουμε την εταιρεία με το ταχύπλοο να ξεπουλήσαμε το λιμάνι (λέω εγώ τώρα) ε δεν είναι κέρδος για το τόπο...ΜΟΝΟ προσωρινό! Αν όμως οριοθετήθηκαν κάποια πράγματα για μακροχρόνια συνεργασία αυτό είναι καλό!

Για να μην ακούγομαι όμως γκρινιάρης :mad: θα συμφωνήσω με τα λόγια σου και θα πω ας στηρίξουμε τη κάθε προσπάθεια

Απο μας μενει να στηριξουμαι αυτη την πρισπαθεια.

Δεν θέλω να επεκταθώ στο θέμα καράβι εξάλλου στο συγκεκριμένο θέμα διότι εδώ συζητάμε κατά βάση για την κα Κεφ.

GOgos
26-02-08, 22:21
Είδατε που το φώναξα τόσες φορές και ακούσθηκα!
Το hispied 5 , όπως ανακοινώθηκε, μπαίνει στην γραμμή του Ρεθύμνου!
Ταχύπλοο ζήτησα ,ταχύπλοο έλαβα!
Γκρινιάξαμε αλλά το καταφέραμε.

Σταυρούλης
01-03-08, 12:38
Ερχετε συντομα και καλο καραβι μάλιστα.Βοηθησε λέει η ΄Ολγα πολύ.
Μπράβο της.

ptstefa
07-03-08, 08:50
Για να καταλάβουμε και εμείς οι χαζούληδες!
Δεν θα έρθει ένα καράβι αλλά 2?
Ένα θα είναι το hispeed και το άλλο? Εν τω μεταξύ δε κατάλαβα σε πιο από τα 2 βοήθησε η κα Κεφαλλογιάννη να έρθει και πώς ακριβώς βοήθησε?
Πάντως έστω και ένα να έρθει, ειδικά hispeed, θα είναι πολύ καλό!

Σήμερα έτρεχα στα Χανιά να παραλάβω φίλους καρναβαλιστές από Αθήνα! Γιατί δηλαδή να μην ερχόντουσαν απευθείας?:(

Βάζουμε δωρεάν δρομολόγια λεωφορείων την κυριακή από Χανιά για Ρέθυμνο....ξαναλέω δωρεάν και δεν έχουμε έκτακτα δρομολόγια πλοίων!!!:rolleyes::confused::rolleyes::conf used:

Μήπως αυτά λε΄γονται σπασμωδικές κινήσεις? ή μαλλον καλύτερα μεμονομένα μέτρα? Πρέπει να αγκαλιάζουμε τη προσεύλευση συνολικά.

Χαίρομαι ιδιαίτερα πάντως για την άπόκτηση θαλάσσιας διασύνδεσης!

VILLY
13-03-08, 15:23
Δε ξέρω τι γίνετε και από που πληροφορείστε αλλά η ΑΝΕΚ και το γραφείο που μου κλεινει τα εισητήρια μου, για Κρήτη με ενημέρωσαν ότι για τις 23 Μαρτίου που θέλω να κατέβω Ρέθυμνο, δεν υπάρχει πράμα!
Μόνο από Χανιά μου είπανε.
Εχετε κάτι πιο συγκεκριμένο εσείς?
Help γιατί κατεβάζω μπόλικο πράγμα για τη μόνιμη εγκατάστασή μου ήτοι 2 ιχ, 2 μοτό, ενα φουσκωτό, σκύλο και τα τοιαύτα και δυσκολεύομαι πολύ από Χανιά να τα φέρω Ρέθυμνο όλα αυτά.
Που να τους πάρει ο διά....ς, αυτούς και τα συμφέροντά τους!:mad:

VILLY
18-03-08, 08:24
Τελικώς το High Speed 5 ξεκινά τη Παρασκευή 21 Μαρτίου τα δρομολόγια.
Το πρόγραμα θα το βγάλουν αύριο Τετάρτη.

pepikos
18-03-08, 20:15
Κατι ακουσα οτι το ταχυπλοο που θα δενει στο Ρεθυμνο θα ειναι το μονο ταχυπλοο που θα κανει Πειραια Κρητη, φανταστητε τι προνομια αποκτουμαι αυτοματα στο Ρεθυμνο.:cool:

VILLY
19-03-08, 10:46
Κατι ακουσα οτι το ταχυπλοο που θα δενει στο Ρεθυμνο θα ειναι το μονο ταχυπλοο που θα κανει Πειραια Κρητη, φανταστητε τι προνομια αποκτουμαι αυτοματα στο Ρεθυμνο.:cool:

Πολύ σωστά.
Το θέμα είναι να "κρατηθεί" στο Ρέθυμνο γιατί εγώ ταξίδεψα πέρισυ με το ίδιο highspeed 5 από Χανιά.
Οντως ομως είναι σημαντικό να έχουμε ενα όχηματαγωγό που θα κάμει Ρέθυμνο Πειραιά σε σχεδόν 4 ώρίτσες!!!

goulou eleftheria
20-03-08, 16:20
Η ναυτιλιακή εταιρία ΝΕΛ ανακοίνωσε ότι δεν ηταν επικερδής για την εταιρία
η γραμμή Ρέθυμνο Πειραιά και δεν θα βάλει γραμμή την επόμενη χρονιά.
Μένουμε χωρίς καράβι υποβάθμιση;
Πως φτάσαμε να είμαστε και σ αυτό πάλι το παντέρμο Ρέθυμνο;

Τωρα σταματησε και η ΑΝΕΚ.Τι θα κανουμε???Ειπαν για καποιο γρηγορο αληθευει?Ο βαρδινογιαννης πολυ το αγαπα το ρεθυμνο.Φαντασου ναμην ηταν και απο το ρεθυμνο τι θα εκανε????Θα μας εκλεινε και το λιμανι.

streetpanther
21-03-08, 17:23
Τις τιμές τις είδατε στο Highspeed; Kαι οι τιμές high είναι. Η οικονομική 58 ευρώ και αν δε βρεις πας για 78 ευρώ. Μόνο τα υδροπλάνα θα μας σώσουν. Αν έρθουν θα υπάρξει και ανταγωνισμός.

Socrates
21-03-08, 17:47
Τις τιμές τις είδατε στο Highspeed; Kαι οι τιμές high είναι. Η οικονομική 58 ευρώ και αν δε βρεις πας για 78 ευρώ. Μόνο τα υδροπλάνα θα μας σώσουν. Αν έρθουν θα υπάρξει και ανταγωνισμός.

Κοίτα να δεις Πάνθηρα... αν τα βάλεις κάτω τα 58 δεν είναι και εξωφρενικό ποσό!
Σκέψου ότι πας Χανιά αεροπλάνο. Μια ώρα δρόμο, μία ώρα νωρίτερα αναμονή, μια ώρα πτήση βαλίτσες κλπ
3-3:30 ώρες σίγουρα και λεφτά πάνω από 70€ οπότε με το πλοίο σχεδόν ίδιες ώρες και λιγότερα λεφτά είσαι καλά πιστεύω!
Αν βάλεις καράβι Χανιά... βάλε μετακίνηση Χανιά, καμπίνα κανά φαγητό μέσα συν τις ώρες ....έχεις χαλάσει 60€ αμέσως!
οπότε πιστεύω το 58€ του high δεν είναι και τόσο high

streetpanther
21-03-08, 20:33
Σκέψου ότι πας Χανιά αεροπλάνο. Μια ώρα δρόμο, μία ώρα νωρίτερα αναμονή, μια ώρα πτήση βαλίτσες κλπ
3-3:30 ώρες σίγουρα και λεφτά πάνω από 70€ οπότε με το πλοίο σχεδόν ίδιες ώρες και λιγότερα λεφτά είσαι καλά πιστεύω!
Αν βάλεις καράβι Χανιά... βάλε μετακίνηση Χανιά, καμπίνα κανά φαγητό μέσα συν τις ώρες ....έχεις χαλάσει 60€ αμέσως!

Κοίταξε, τα 58 ευρώ είναι η οικονομική. Αυτό σημαίνει ότι αν δεν έχεις προγραμματίσει το ταξίδι σου καιρό πριν, ξέχασε τα 58 ευρώ. Πας αμέσως στα 78.
Συνήθως οι οικονομικές είναι περιορισμένες και εξαφανίζονται. Σε αυτήν την περίπτωση των 78 ευρώ προτιμώ Χανιά και αεροπλάνο. Το Kεντέρης είχε την
οικονομική 35. Το Bluestar 20 ευρώ.
Το βασικότερο όλων βέβαια είναι ότι φτάνεις 4:30 το πρωί.Xωρίς καμπίνα αυτό είναι πρόβλημα. Δεν έχουν όλοι σπίτι στην Αθήνα. Πρέπει να κρίνουμε το ταχύπλοο αν εξυπηρετεί τον κόσμο συνολικά.
Στην επιστροφή οι ώρες βολεύουν, αλλά μην ξεχνάμε ότι σταματάει Σεπτέμβρη και καθημερινά δρομολόγια θα αρχίσει το Μάη!!

Σταυρούλης
23-03-08, 09:07
Νομίζω και εγώ πολύ ακριβό και πάλι θα πηγαίνουν απο Χανιά και μετά θα λένε ότι δεν το στηρίζουν.
Πρέπει να επανεξετάσουν το κόμιστρο να είναι ποιό φτηνό.

goulou eleftheria
29-03-08, 19:15
Τοσο γρηγορα που εχθες γυρισε πισω.

pepikos
31-03-08, 14:06

Συμφωνω με τον πανθηρα τα 58 ευρω δεν ειναι πολλα αν τα συνουπολογισουμε οσο για χασιμο χρονου δε το συζητω ειναι πολυ καλυτερα τωρα, εχουμε μεσο τωρα που κανει το ταξιδη Ρεθυμνο Αθηνα παιχνιδι πλεον και οχι να το σκεφτομασται σαν να ειναι βουνο.:cool:

goulou eleftheria
31-03-08, 19:41
Το ασχημο δεν ειναι μονο η τιμη,αλλα και το οτι το ρεθυμνο αυτη τη στιγμη δεν εχει καραβι.Παρακολουθησαμε ολοι τον γυρισμο του καραβιου πισω στο λιμανι του πειραια λογω της κακοκαιριας.Αν υπηρχε το συμβατικο να ελτελει δρομολογια εκ παραλληλου με το γρηγορο.θα υπηρχε μεταβαση εστω και με 8 μποφωρ που ταξιδευουν αυτα.Τωρα τι κανουμε?? Γυριζουμε στον πειραια και αναμονη.Υπαρχει καποιος αρμοδιος να διεκδικησει κατι και για αυτο το παντερμο ρεθυμνο??Ολα στο βωμο του κερδους.Εμαθα οτι ολα αυτα γινονται γιατι η γραμμη αυτη ειχε καθορισθει αγονη και επαιρνε επιδοτηση,μηπως το κανουν για να αναγκαστει η πολιτεια να συνεχισει τον χαρακτηρισμο και να επιδοτηθει η γραμμη???Σας παρακαλω λυστε μου την απορια.ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΑΣΧΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ??Να ελθουμε στο ρεθυμνο η να κατσουμε στ'αυγα μας.

streetpanther
11-07-08, 11:20
γυρίζουμε πολλά χρόνια πίσω. ο ρεθυμνιώτης είχε αγοράσει καράβια με τον ιδρώτα του και τώρα παρακαλάει για κανένα δρομολόγιο!
δυστυχώς είμαστε μια πόλη με πολλά λαμόγια.

VILLY
14-07-08, 15:49
γυρίζουμε πολλά χρόνια πίσω. ο ρεθυμνιώτης είχε αγοράσει καράβια με τον ιδρώτα του και τώρα παρακαλάει για κανένα δρομολόγιο!

Ναι κάπως έτσι είναι.
Το high speed 4 δυστυχως κόπηκε και πάλι από το καθημερινό δρομολόγιο και έτσι μείναμε και πάλι "μπουκάλα"!!:mad:

genikos
18-07-08, 21:20

Ε!
Οχι και λαμόγια.
Λίγη κοροιδία, λίγο ψιλοδούλεμμα, και πολλά όμορφα λογάκια.
Τίποτα πάρα πάνω.:confused:

:confused::confused::confused:

tomas
22-07-08, 19:36
ακουσα ,ότι την 1η απρίλη του 2009,δημοπρατούν την γέφυρα κρήτη ναύπλιο.
ακούσατε εσείς τίποτα τέτοιο;
ετσι εξηγείται η απροθυμία δρομολόγησης καραβιού για ρέθυμνο, αφού δεν έχει χρονική προοπτική αυτή η γραμμή ,λόγω της γέφυρας.

VILLY
22-07-08, 20:06
ακουσα ,ότι την 1η απρίλη του 2009,δημοπρατούν την γέφυρα κρήτη ναύπλιο.
ακούσατε εσείς τίποτα τέτοιο;
ετσι εξηγείται η απροθυμία δρομολόγησης καραβιού για ρέθυμνο, αφού δεν έχει χρονική προοπτική αυτή η γραμμή ,λόγω της γέφυρας.

καλή πλακίτσα. Το άλλο με το Τοτό το ξέρετε?:p

streetpanther
23-07-08, 13:21
τύφλα να'χει η σήραγγα της μάγχης.

pepikos
25-07-08, 14:11
Τελικα πολυ μας κοροιδευουν με το καραβι στο Ρεθυμνο, για να δουμε αν μας εχει γινει μαθημα η πολιτικη της Α.Ν.Ε.Κ. θα εχουμε την ευκαιρια να το δειξουμε πολυ συντομα.
Θα παμε επιτελους μπροστα η θα συνεχεισουμε να πηγενουμε πισω.:cool:

Σταυρούλης
25-07-08, 18:59
κατάφεραν τον οικονομικό μαρασμό στις τουριστικές επιχειρήσεις τις πόλης μας με το να σταματήσει τα δρομολόγια το καράβι η .άκουσα κάποιους σήμερα να λένε αν συνεχίσουν αυτό το βιολί θα πηγαίνουν όλοι με τις μινωικές από ηράκλειο.

streetpanther
25-07-08, 19:59
θα ξεκινήσει μια προσπάθεια να ξαναβγάλει καράβι το ρέθυμνο, όπως παλιά με τη ρεθυμνιακή. δεν ξέρω αν πετύχει και τι κατάληξη θα έχει, πάντως αν είναι ειλικρινής η προσπάθεια πρέπει να βοηθήσουμε με ζήλο όλοι.

VILLY
26-07-08, 10:38
Τελικα πολυ μας κοροιδευουν με το καραβι στο Ρεθυμνο, για να δουμε αν μας εχει γινει μαθημα η πολιτικη της Α.Ν.Ε.Κ. θα εχουμε την ευκαιρια να το δειξουμε πολυ συντομα.

Διάβασε στην επόμενη ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ (Αυγούστου), που θα κυκλοφορήσει πάλι Δωρεάν, στις αρχες του μήνα στο Ρέθυμνο, το πρωτοσέλιδο!
Εκει αναφέρεται.

Στελλα
10-08-08, 10:34
καράβι στο ρέθυμνο? δέν έχει άλλο το ξεπουπουλιασαν το κοτόπουλο ψάχνουν για άλλα κοτόπουλα τώρα.

ntemis13
16-08-08, 18:20
Θελω να ενημερωσω ολους στο forum οτι το καραβι για το Ρεθυμνο το οποιο μαλλον σταματαει στις 7 Σεπτεμβριου συμφωνα με το συστημα κρατησεων της Forthcrs και συμφωνα με το οτι το Highspeed 5 απο 8 Σεπτεμβρη και μετα θα κανει απογευματινα δρομολογια για Σαντορινη. Επισης το Πρεβελη συνεχιζει τα δρομολογια του για Παροναξια μεχρι τελη Οκτωβριου και πολυ πιθανο και ολο τον χειμωνα. Να δουμε τι θα γινει απο το τελος του μηνα που θα γυρισουν ολοι απο τις διακοπες και θα συνειδητοποιησουν τι γινεται!!! Καλη συνεχεια των διακοπων σε ολους και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε οσους γιορταζουν/γιορταζαν.

goulou eleftheria
17-08-08, 21:08
Δεν ειναι αγνωστο το θεμα,το γνωριζω απο τοτε που δρομολογηθηκε το καραβι,γιατι η εταιρεια το ειχε ανακοινωσει.Και εχω κανονισει να βγαλω εισητηρια επιστροφης μετα απο το τριμηνο που ειμαι εδω απο χανια.Δεν το καταλαβατε οτι οιλοι μας κοροϊδευουν και δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανουν αυτο στο ρεθυμνο λες και υπαρχει μισος,να μην προοδευσει αυτη η πολη.Σημερα διαβασα ενα ωραιο αρθρο στην εφημεριδα ρεθεμνος που ελεγε οτι το ρεθυμνο ειχε καραβι με απ'ευθειας συνδεση με πειραια απο το 1950 με το αγγελικα,καραϊσκακη καναρη, και τωρα εν ετει 2008 δεν τολμουμε να το συζητουμε.Καλα να παθουμε .:confused:

streetpanther
18-08-08, 10:18
To Ρέθυμνο δεν έχει ηγέτες για αυτό το έχουν όλοι του κλότσου και του μπάτσου.

pepikos
20-08-08, 13:15
To Ρέθυμνο δεν έχει ηγέτες για αυτό το έχουν όλοι του κλότσου και του μπάτσου.

Ετσι ακριβως αυτη ειναι η πργματικοτητα.:cool:

Filos
24-08-08, 00:57

θα συνεχεισουμε να πηγενουμε πισω

Μήπως συνηθίσαμε πιά και πορπατούμε σαν τον κάβουρα!
Δεν είναι τυχαίο, ότι σ όλα πάμε πίσω! Κάθυ πέρσυ και καλλίτερα.

Filos
24-08-08, 01:02
Δεν ειναι αγνωστο το θεμα,το γνωριζω απο τοτε που δρομολογηθηκε το καραβι,γιατι η εταιρεια το ειχε ανακοινωσει.Και εχω κανονισει να βγαλω εισητηρια επιστροφης μετα απο το τριμηνο που ειμαι εδω απο χανια.Δεν το καταλαβατε οτι οιλοι μας κοροϊδευουν και δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανουν αυτο στο ρεθυμνο λες και υπαρχει μισος,να μην προοδευσει αυτη η πολη.Σημερα διαβασα ενα ωραιο αρθρο στην εφημεριδα ρεθεμνος που ελεγε οτι το ρεθυμνο ειχε καραβι με απ'ευθειας συνδεση με πειραια απο το 1950 με το αγγελικα,καραϊσκακη καναρη, και τωρα εν ετει 2008 δεν τολμουμε να το συζητουμε.Καλα να παθουμε .:confused:

Τότε πηγαίναμε: Πειραιά- Χανιά- Ρέθυμνο- Ηράκλειο!
Τώρα προοδεύσαμε, γιατί πάμε: Πειραιά -Χανιά, [και οδικώς Χανιά-Ρέθυμνο]!

streetpanther
03-09-08, 11:49
ρωτάνε πολλοί, πού θα βρεθούν χρήματα για να αποκτηθεί νέο καράβι.
λοιπόν, ξεχάστε το ρεθεμνιώτη πολίτη. αυτός την πάτησε και δεν την ξαναπατάει.

οι επιχειρηματίες πρέπει να σηκώσουν το βάρος. αυτοί να δώσουν το παράδειγμα και βλέπουμε.
όχι να ξεζουμίσουμε πάλι το ρεθεμνιώτικο νοικοκυριό που από το υστέρημά του αγόρασε δυο πλοία και μετά τα ξεπουλήσανε.

οι λαμογιές τέλος.

goulou eleftheria
04-09-08, 08:43
παρακολουθω τις ενεργειες των πολιτων γιατο καραβι και βλεπω οτι οντως οι μικροι θα το πληρωσουν παλι.οι μεγαλοκαρχαριες απεχουν ως συνηθως,τα λεφτα τα κανουν οι μεγαλοι και τ'αυγατιζουν γιατι ξερουν που τα τοποθετουν!!!!!!!οχι σε ονειρα !!!!!ελευθερια:d

streetpanther
05-09-08, 12:40
τώρα λένε θα συνεχιστούν τα δρομολόγια μέχρι τέλος σεπτέμβρη.
κατά τα άλλα οι ρεθυμνιώτες δεν υποστήριξαν το καράβι.

εδώ δεν ξέρουν οι ίδιοι πότε φεύγει και πότε έρχεται, εμείς τους φταίμε;

pepikos
05-09-08, 14:25
Η μονη λυση ειναι η ιδρυση ναυτιλιακης εταιρειας και αγορας πλοιου μονο ετσι θα καταφερουμε να βγουμε απο το αδειεξοδο που εχει σαν αποτελεσμα την υποβαθμιση και απομονωση του νομου και οχι πυροτεχνηματα τυπου χαι σπιτ η ενοικιαση πλοιου για καποιους μηνες.
Η γραμη εγγυαται βιωσημοτιτα το θεμα ειναι να γινει η αρχη.:cool:

goulou eleftheria
06-09-08, 16:32
:confused:
Ασε απο κοροϊδια αλλο τιποτα,αναγκαστικα να φυγω απο ρεθυμνο και πηγα απο χανια γιατι δεν με διευκολυνει καθολου η ωρα αναχωρησης.Τσαντιζομαι οταν με αναγκαζουν να κανω κατι που δεν μου αρεσει,γιατι να φαω στη μαπα τη διαδρομη με το αυτοκινητο να καψω βενζινη και να ταλαιπωρηθω απο τον πολυ κοσμο στο καραβι.Δεν πιστευω οτι το καραβι απο ρεθυμνο δεν υποστηριζεται και δεν μετακινουνται η οι ρεθεμνιωτες απο το δικο τους λιμανι.Αλλα τα οικονομικα συμφεροντα ειναι μεγαλα,γιατι να κανουν ενα δρομολογιο ? πληρες? καλυτερα παρα κενες θεσεις.Εχθες 5-9-ο8 ουτε καρφιτσα δεν επεφτε στ λατω,ουρες στη ρεσεψιον,ουρες για να μπεις,ουρες για νερο ,ουρες στο μινι μαρκετ?Καλα μας κανουν ετσι ειμαστε οι ελληνες μεγαλα λογια.
ελευθερια:confused:

pepikos
07-09-08, 14:12
Διαβαστε σχετικα αρθρα στην εφημεριδα ΡΕΘΥΜΝΟ.
Μια πολυ καλη προσπαθεια που πρεπει να την στηριξει ολος ο νομος.
Μονη λυση η ιδρυση ναυτιλιακης εταιρειας υποστηριζομενη απο τοπικους φορεις και επιχειρηματιες.:cool:

VILLY
09-09-08, 09:31
:confused:
Ασε απο κοροϊδια αλλο τιποτα,αναγκαστικα να φυγω απο ρεθυμνο και πηγα απο χανια γιατι δεν με διευκολυνει καθολου η ωρα αναχωρησης.Τσαντιζομαι οταν με αναγκαζουν να κανω κατι που δεν μου αρεσει,γιατι να φαω στη μαπα τη διαδρομη με το αυτοκινητο να καψω βενζινη και να ταλαιπωρηθω απο τον πολυ κοσμο στο καραβι.Δεν πιστευω οτι το καραβι απο ρεθυμνο δεν υποστηριζεται και δεν μετακινουνται η οι ρεθεμνιωτες απο το δικο τους λιμανι.Αλλα τα οικονομικα συμφεροντα ειναι μεγαλα,γιατι να κανουν ενα δρομολογιο ? πληρες? καλυτερα παρα κενες θεσεις.Εχθες 5-9-ο8 ουτε καρφιτσα δεν επεφτε στ λατω,ουρες στη ρεσεψιον,ουρες για να μπεις,ουρες για νερο ,ουρες στο μινι μαρκετ?Καλα μας κανουν ετσι ειμαστε οι ελληνες μεγαλα λογια.
ελευθερια:confused:

Ελευθερία το καράβι δεν υποστηρίχθηκε σωστά όταν υπήρχε από τους Ρεθυμνιώτες (και εννοώ το πραγματικό καράβι. Οταν υπήρχε η Ρεθυμνιακή Ναυτιλιακή μετά Το Απτερα και μετά το Πρέβελη). Από εκει ξεκινά το πρόβλημα. Ολα τα χρόνια που είχαμε το Πρέβελη, οι Ρεθυμνιώτες δυστυχώς ταξιδεύαν από Χανιά.Θεωρούδαν ως "δεδομένο" αυτό που είχαν.
Τώρα θέλει πολύ δουλειά. Οσο για το οδήγημε που αναφέρεις και τη βενζίνη, αυτό δέν είναι πρόβλημα. Οι Αθηναλιοι χρόνια τώρα έχουν ενα λιμάνι , το Πειραιά - και για να πας από κάποιοες περιοχες όπως Αγία Παρασκευή ή πιο Βόρεια ακόμα - Βούλα ή πιο νότια ακόμα, θες πάνω από μια ώρα οδήγημα σε μερικές περιπτώσεις. Ασε τα νεύρα... μες τη κίνηση!
Αλλού λοιπό είναι η πραγματική μορφή τους προβλήματος. Το θέμα είναι πολυδιάστατο και ανήκει πλέον στα χέρια των τοπικών φορέων και επιχειρηματιών. Σαφώς η ίδρυση νέας εαιρίας, θα προσεγγιστεί υπό άλλο πρίσμα πια από το Ρεθεμνιώτικο λαό.

Μονη λυση η ιδρυση ναυτιλιακης εταιρειας υποστηριζομενη απο τοπικους φορεις και επιχειρηματιες.:cool:

Εφημερίδα Ρεθυμνο?? Μάλλον εννοείς την free press (δωρεάν) εφημερίδα ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ (Σεπτεμβρίου) που κυκλοφορεί κατά κόρον αυτές τις μέρες στη πόλη και πού φιλοξενεί το θέμα ως πρωτοσέλιδο ενώ έχει αφιερώσει και 4 σελίδες (μέσα) με ρεπορτάζ και ειδήσεις επ'αυτού.
Εκτός και αν λες για την εφημερίδα ΡΕΘΕΜΝΟΣ (όπου δεν είδα κάτι σχετικό σε μεγάλη έκταση).
Εν τοιαύτη περιπτώση και για να συστηθούμε κιόλας, είμαι ο Βασίλης Κασιμάτης - εκδότης της ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΗΣ ΑΓΟΡΑΣ. Η Ρ.Α. αυτή τη στιγμή είναι 1η σε κυκλοφορία σε όλη τη Κρητη με τιράζ αντιτύπων (40.000) και λόγω του δωρεάν τρόπου διανομής - (ΠΟΡΤΑ-ΠΟΡΤΑ) σε σπίτια, μαγαζιά, καφετέρειες (20 περίπου ανα καφέ), δημόσιες επιχειρήσεις κλπ, έχει περίπου και 100.000 αναγνωστες αριθμό ρεκόρ για την ιστορία του νησιού.
Στην Ρ.Α. έχουμε αφιερώσει για το θέμα του "καραβιού" πολύ χρόνο με ειδικά ρεπορτάζ, αναφορές πολιτών, ειπχειρηματιών, τα αποτελέσματα των Νομαρχιακών και Δημοτικών συμβουλίων κλπ και θα συνεχίσουμε "μέχρι τέλους"!

streetpanther
09-09-08, 09:53
Kε κασιμάτη συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας και την ενδιαφέρουσα εφημερίδα σας.

τώρα όσον αφορά στα περί καραβιού. ποσώς ενδιαφέρει τον ρεθεμνιώτη πόσα χιλιόμετρα κάνει ο αθηναίος για να πάει στον πειραιά. συγκριτικά αν αρχίσουμε να μιλάμε, ο αθηναίος κάνει και πολλά άλλα πράγματα τα οποία ο ρεθεμνιώτης τα ζει μόνο στα χειρότερα όνειρα του. οπότε οι συγκρίσεις είναι τουλάχιστον ατυχείς.

είχαμε δυο καράβια. το αρκάδι ( και όχι το άπτερα όπως αναφέρετε) και το πρέβελη τα οποία τα πλήρωσε ο κοσμάκης με τον ιδρώτα του, πολλοί ακόμη πουλώντας και το χωραφάκι τους. όμως τα πιόνια κάποιων μεγαλοκαρχαριών κατάφεραν να τους ξεγελάσουν με το πρόσχημα της ανεκ και του χρηματιστηρίου. μάζεψαν και με διάφορα τερτίπια κάποιες χιλιάδες ψήφους και στις συνελεύσεις πέρασαν τις εγκληματικές αποφάσεις για το μέλλον του τόπου μας, να ξεπουληθεί η ρεθυμνιακή. το καράβι δεν εξυπηρετεί μόνο τους ντόπιους, τους τουρίστες, τους φαντάρους και τους φοιτητές. εξυπηρετεί το εμπόριο και την ανάπτυξη ενός ολόκληρου νομού.
χωρίς καράβι το ρέθυμνο θα ξαναγίνει παντέρμο ρεθυμνάκι. ο ρεθυμνιώτης και ο κάθε κρητικός έχει όνειρα για τον τόπο του και πιστεύω ότι θα τα ξανακαταφέρει να βγάλει καράβι.

αρκεί να πετάξει τα γνωστά λαμόγια στην θάλασσα!

VILLY
09-09-08, 14:39
Kε κασιμάτη συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας και την ενδιαφέρουσα εφημερίδα σας.....................
.............................ότι θα τα ξανακαταφέρει να βγάλει καράβι.

αρκεί να πετάξει τα γνωστά λαμόγια στην θάλασσα!

Καταρχήν ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Εκανα την αντιπαράθεση με τους Αθηναίους και τα χλμ που διανύουν για καράβι, θέλοντας να πω ότι δεν είναι εκεί το πρόβλημα τόσο πολύ αλλά σε αυτό ακριβώς που και εσείς αναλύσετε εκτενώς και δεν είναι άλλο από το κλείσιμο με "λαμογίστικο" τρόπο της Ρεθυμνιακής εταιρίας.
Ευχαριστώ και για την διόρθωση (Απτερα/Αρκάδι).
Πιστεύουμε ότι σαν εφημερίδα στο ίδιο "μήκος κύματος εκπέμπουμε" και ότι κάνουμε ότι είναι δυνατόν να ενισχύσουμε το φλέγον τούτο θέμα. Θα χαρούμε δε, μέσα από εδω αυτό το "βήμα" (www.rethimno.gr/forum) να δούμε και απόψεις που θα ευχαρίστως θα τις φιλοξενήσουμε στη ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ.
Με την ευκαιρία το τηλέφωνο της εφημερίδας (28310-58852) και εγώ προσωπικά είμαστε στη διάθεσή σας και όλων των συφορουμιτών για την τυχόν δημοσίευση τέτοιων ζητημάτων ή και άλλων που αφορούν και προβληματίζουν τα μέλη του forum μας.
Φιλικά
Βασίλης Κασιμάτης
Εκδότης

pepikos
09-09-08, 22:52
Ελευθερία το καράβι δεν υποστηρίχθηκε σωστά όταν υπήρχε από τους Ρεθυμνιώτες (και εννοώ το πραγματικό καράβι. Οταν υπήρχε η Ρεθυμνιακή Ναυτιλιακή μετά Το Απτερα και μετά το Πρέβελη). Από εκει ξεκινά το πρόβλημα. Ολα τα χρόνια που είχαμε το Πρέβελη, οι Ρεθυμνιώτες δυστυχώς ταξιδεύαν από Χανιά.Θεωρούδαν ως "δεδομένο" αυτό που είχαν.
Τώρα θέλει πολύ δουλειά. Οσο για το οδήγημε που αναφέρεις και τη βενζίνη, αυτό δέν είναι πρόβλημα. Οι Αθηναλιοι χρόνια τώρα έχουν ενα λιμάνι , το Πειραιά - και για να πας από κάποιοες περιοχες όπως Αγία Παρασκευή ή πιο Βόρεια ακόμα - Βούλα ή πιο νότια ακόμα, θες πάνω από μια ώρα οδήγημα σε μερικές περιπτώσεις. Ασε τα νεύρα... μες τη κίνηση!
Αλλού λοιπό είναι η πραγματική μορφή τους προβλήματος. Το θέμα είναι πολυδιάστατο και ανήκει πλέον στα χέρια των τοπικών φορέων και επιχειρηματιών. Σαφώς η ίδρυση νέας εαιρίας, θα προσεγγιστεί υπό άλλο πρίσμα πια από το Ρεθεμνιώτικο λαό.

Εφημερίδα Ρεθυμνο?? Μάλλον εννοείς την free press (δωρεάν) εφημερίδα ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ (Σεπτεμβρίου) που κυκλοφορεί κατά κόρον αυτές τις μέρες στη πόλη και πού φιλοξενεί το θέμα ως πρωτοσέλιδο ενώ έχει αφιερώσει και 4 σελίδες (μέσα) με ρεπορτάζ και ειδήσεις επ'αυτού.
Εκτός και αν λες για την εφημερίδα ΡΕΘΕΜΝΟΣ (όπου δεν είδα κάτι σχετικό σε μεγάλη έκταση).
Εν τοιαύτη περιπτώση και για να συστηθούμε κιόλας, είμαι ο Βασίλης Κασιμάτης - εκδότης της ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΗΣ ΑΓΟΡΑΣ. Η Ρ.Α. αυτή τη στιγμή είναι 1η σε κυκλοφορία σε όλη τη Κρητη με τιράζ αντιτύπων (40.000) και λόγω του δωρεάν τρόπου διανομής - (ΠΟΡΤΑ-ΠΟΡΤΑ) σε σπίτια, μαγαζιά, καφετέρειες (20 περίπου ανα καφέ), δημόσιες επιχειρήσεις κλπ, έχει περίπου και 100.000 αναγνωστες αριθμό ρεκόρ για την ιστορία του νησιού.
Στην Ρ.Α. έχουμε αφιερώσει για το θέμα του "καραβιού" πολύ χρόνο με ειδικά ρεπορτάζ, αναφορές πολιτών, ειπχειρηματιών, τα αποτελέσματα των Νομαρχιακών και Δημοτικών συμβουλίων κλπ και θα συνεχίσουμε "μέχρι τέλους"!

Ναι εχεις δικιο ειναι στη εφημεριδα ΡΕΘΕΜΝΟΣ στο φυλο 6-9-2008 και πως δεν ειδες κατι εγω ειδα ολοσελιδα αφηεροματα και λεπτομεριες και οχι μονο απο εναν αλλα απο πολους.

streetpanther
10-09-08, 08:52
Kε κασιμάτη στο επόμενο τεύχος μπορείτε να δημοσιεύσετε κάποια αφιερώματα στη ρεθυμνιακή για να μαθαίνουν οι νεότεροι. οι παλιοί θυμούνται μια χαρά! τώρα αν καταφέρετε να συγκινήσετε κάποιους δεν σας το υπογράφω.

streetpanther
10-09-08, 08:57
επικαλείται βλάβη η εταιρεία και ανακαλεί τα δρομολόγια σεπτεμβρίου.
βλάβη στο πλοίο ή στον εγκέφαλο κύριοι;

παρόντας
11-09-08, 19:16

Αντε ,το λύσαμε το πρόβλημα!
Εμείς με την νέα ναυτιλιακή μας εταιρεία.
Αισθάνομαι τα χρήματα να τρέχουν στους ρεθεμνιώτικους δρόμους, και βλέπω το μέγαρο της ναυτιλιακής μας εταιρείας , κάτω στην Μαρίνα.

Σταυρούλης
13-09-08, 07:51
θεωρώ και πιστεύω ότι ουσιαστική επίλυση της ακτοπλοϊκής σύνδεσης θα δώσει η ίδρυση μίας εταιρίας τοπικής. όλα τα άλλα μόνο προβλήματα μόνιμα θα δημιουργούν και πολιτική εκμετάλευση. υπάρχουν πολλοί λόγοι να μην θέλουν κάποιοι την ίδρυση μίας εταιρίας και να προσπαθήσουν να το φρενάρουν.
όμως οι ρεθυμνιώτες πρέπει να πάρουν τον έλεγχο στα χέρια τους και να μην εξαρτώνται από τον κάθε πολιτικό ,κόμμα κυβέρνηση η οποιοδήποτε άλλο στο θέμα του καραβιού.

VILLY
14-09-08, 14:38
Ναι εχεις δικιο ειναι στη εφημεριδα ΡΕΘΕΜΝΟΣ στο φυλο 6-9-2008 και πως δεν ειδες κατι εγω ειδα ολοσελιδα αφηεροματα και λεπτομεριες και οχι μονο απο εναν αλλα απο πολους.

To ζήτησα, το πήρα και τώρα το είδα τώρα και εγώ. Σε ευχαριστώ.

Filos
15-09-08, 00:43
ρεθεμνιώτης άκουσε την πρόταση για νέα ναυτιλιακή εταιρεία, στο ρέθυμνο και εκδηλώθηκε αναλόγως.181

VILLY
15-09-08, 10:47
ρεθεμνιώτης άκουσε την πρόταση για νέα ναυτιλιακή εταιρεία, στο ρέθυμνο και εκδηλώθηκε αναλόγως.181

Φίλε μου καλό το post σου.
Πέραν όμως του χιούμορ είναι πλέον επιτακτική η ανάγκη της ίδρυσης νεάς δικής μας, Ρεθυμνιακής εταιρίας. Πάρα πολλά τα οψέλη που απορρέουν απο αυτό. Και οικονομικά και κοινωνικά. Αναρύθμιτες οι θετικές παράμετροι.
Μακάρι να υλοποιηθεί. Υπάρχει σχέδιο μήπως και βάλουν το χέρι στη τσέπη οι δημαρχίες και άλλοι τοπικοί φορείς παράλληλα με το Πολίτη. 11 εκ των 12 Δημάρχων συμφώνησαν σε αυτό. Τα ίδια και στο Νομαρχιακό συμβούλιο. Είδομεν!

diodra
17-09-08, 21:13
εχετε ένα δήμαρχο που τα λέει καλά.
μου άρεσε η τοποθέτηση του στο νομαρχιακό συμβούλιο.
αντε θα πάρετε το πλοίο, με χρήματα των ρεθεμνιωτών,των δήμων , των επιχειρηματιών.
ποιός θα επιδοτεί ,κατόπιν την λειτουργία του.
τα λόγια και τα αισθήματα είναι πλούσια.
μετά είναι τα δύσκολα.

diodra
17-09-08, 21:33
πές ότι αγοράζουμε το πλοίο.
μια σκέψη κάνω,ισως την ίδια σκέψη θα κάνουν και οι άλλοι ρεθεμνιώτες της αθήνας.
θα κοιτάξετε να έχετε ένα προσιτό ειστήριο,για τους απόδημους και να εισπράτετε πιό πολλές φορές τα χρήματα τους,να έρχονται συχνά και φτηνά στον τόπο τους.
να πάω πιό πέρα.
τώρα που θα γίνουν εγραφές για χρήματα,σκεφθείτε για συνδρομητές επιβάτες ,και να ανεβαίνει και κατεβαίνει γεμάτο το πλοίο.

VILLY
18-09-08, 13:39
πές ότι αγοράζουμε το πλοίο.
μια σκέψη κάνω,ισως την ίδια σκέψη θα κάνουν και οι άλλοι ρεθεμνιώτες της αθήνας.
θα κοιτάξετε να έχετε ένα προσιτό ειστήριο,για τους απόδημους και να εισπράτετε πιό πολλές φορές τα χρήματα τους,να έρχονται συχνά και φτηνά στον τόπο τους.
να πάω πιό πέρα.
τώρα που θα γίνουν εγραφές για χρήματα,σκεφθείτε για συνδρομητές επιβάτες ,και να ανεβαίνει και κατεβαίνει γεμάτο το πλοίο.
Υπάρχουν οι λύσεις συνφρουμίτη.
Θέληση θέλει και δουλειά. Σαφώς και υποστήριξη από τους Ρεθυμνιώτες όπως αναφέρεις κι εσύ.
Πάντως ίδρυση Ναυτιλιακής εταιρίας σας λέω επίσημα σαν εκδότης της ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΗΣ ΑΓΟΡΑΣ, ότι έχει ήδη δρομολογηθεί και σύντομα θα έχετε νέα επ'αυτού.

diodra
18-09-08, 19:39
υπάρχουν οι λύσεις συνφρουμίτη.
θέληση θέλει και δουλειά. σαφώς και υποστήριξη από τους ρεθυμνιώτες όπως αναφέρεις κι εσύ.
πάντως ίδρυση ναυτιλιακής εταιρίας σας λέω επίσημα σαν εκδότης της ρεθεμνιωτικησ αγορασ, ότι έχει ήδη δρομολογηθεί και σύντομα θα έχετε νέα επ'αυτού.

Villy για να το λές, θα ξέρεις πιότερα από μάς.
ολοι οι ρεθεμνιώτες θέλουμε πλοίο για να ερχόμαστε χωρίς ταλαιπωρίες στον τόπο μας.
αν στην τζιμινιέρα έχει ανεκ , μινωικεσ ή ρεθεμνιακη, δεν έχει σημασία.

Filos
18-09-08, 22:33
Σέβομαι την κάθε γνώμη που διατυπώνεται και διαβάζω με σοβαρότητα όσα γράφονται.
Ο villy, έχει την γνώμη ,οτι πρέπει να γίνει η ναυτιλιακή εταιρεία, και την θεωρεί προχωρημένη, έτοιμος να μας ενημερώσει προσεχώς.
Δεδομένη θεωρεί και την στήριξη των ρεθεμνιωτών.
Δεν ξεκαθαρρίζει αν την ναυτιλιακή εταιρεία την βλέπει για πλοιοκτήτη.
Να θυμήσω κάποια παθήματα των ρεθεμνιωτών ,από ίδιες υποχρεώσεις και προσκλήσεις να στηρίξουν προσπάθειες.
Η παληά ρεθυμνιακή, στην οποία τα ζωντανά λεφτά που δώσανε τότε οι ρεθεμνιώτες, είναι σήμερα ψιλά ευρουλάκια.
Η ξεχασμένη ΕΑΡ, στην οποία χάσανε ,εντελώς, τα λεφτά τους οι ρεθεμνιώτες, και έμειναν με κάτι χαρτάκια ,που δεν κάνουν ούτε για την τουαλέτα.
Καλές οι προσκλήσεις για επιστράτευση αλλά το παρελθόν δεν σβήνει.
Πάνω απόλα, η ανάγκη και σημασία για το πλοίο,δεν δικαιολογεί νέες θυσίες.
Πολύ πάρα πάνω ,όταν πολλοί αμφισβητούν το εγχείριμα, και το βλέπουν φαλιμέντο.
Εχω και γώ την ίδια αμφιβολία,αν η γραμμή μας στέκει οικονομικά γιατί οι εφοπλιστές την σνομπάρουν.
Και αν για τους έμπειρους εφοπλιστές δεν είναι καλή η γραμμή ,γιατί θα είναι καλή για μας τους εφοπλιστικά αρχάριους.

Filos
18-09-08, 22:38
ουφ!
ώρα να χαλαρώσουμε τώρα.
186

στο λιμάνι Ρεθύμνου, ήρθε το πλοίο της REΤΗEMNOS SEA,της νέας ναυτιλιακής εταιρείας του Ρεθύμνου

ΥΓ την λέμε τώρα Ρέθεμνος sea, γιατί θα μας πήγαινε στην Ρεθυμνιακή, αν την λέγαμε Ρέθυμνο sea

Filos
21-09-08, 12:15
Eπειδή υπάρχει επιφυλακτικότητα στην ντόπια αγορά , η επιτροπή της νέας ναυτιλιακής εταιρείας, σκέφθηκε τρόπους για προσέλκυση επενδυτών.
η φωτογραφία που δημοσιεύεται πιό κάτω, είναι από την ημέρα αρχής εγγραφών της νέας ναυτιλιακής εταιρείας στο μέγαρο της.
στην υποδοχή ,όπως λέει το σύγχρονο μάνατζμεντ, έχουν στηθεί και υποδέχονται τους επενδυτές πανέμορφα και γλυκά κορίτσια.
με τέτοιο ονειρικό σκηνικό ,λέω ότι θα πάνε καλά οι εγγραφές!

Σταυρούλης
22-09-08, 09:03
μία πρώτη πολυπληθής συνάντηση στην αίθουσα του αγίου φραγκίσκου έδειξε ξεκάθαρα ότι οι ρεθυμνιώτες είναι έτοιμοι και μπορούν να κάνουν μία νέα εταιρεία.

VILLY
22-09-08, 15:16
Σέβομαι την κάθε γνώμη που διατυπώνεται και διαβάζω με σοβαρότητα όσα γράφονται.
Ο villy, έχει την γνώμη ,οτι πρέπει να γίνει η ναυτιλιακή εταιρεία, και την θεωρεί προχωρημένη, έτοιμος να μας ενημερώσει προσεχώς.
Δεδομένη θεωρεί και την στήριξη των ρεθεμνιωτών.
Δεν ξεκαθαρρίζει αν την ναυτιλιακή εταιρεία την βλέπει για πλοιοκτήτη.
Να θυμήσω κάποια παθήματα των ρεθεμνιωτών ,από ίδιες υποχρεώσεις και προσκλήσεις να στηρίξουν προσπάθειες.
Η παληά ρεθυμνιακή, στην οποία τα ζωντανά λεφτά που δώσανε τότε οι ρεθεμνιώτες, είναι σήμερα ψιλά ευρουλάκια.
Η ξεχασμένη ΕΑΡ, στην οποία χάσανε ,εντελώς, τα λεφτά τους οι ρεθεμνιώτες, και έμειναν με κάτι χαρτάκια ,που δεν κάνουν ούτε για την τουαλέτα.
Καλές οι προσκλήσεις για επιστράτευση αλλά το παρελθόν δεν σβήνει.
Πάνω απόλα, η ανάγκη και σημασία για το πλοίο,δεν δικαιολογεί νέες θυσίες.
Πολύ πάρα πάνω ,όταν πολλοί αμφισβητούν το εγχείριμα, και το βλέπουν φαλιμέντο.
Εχω και γώ την ίδια αμφιβολία,αν η γραμμή μας στέκει οικονομικά γιατί οι εφοπλιστές την σνομπάρουν.
Και αν για τους έμπειρους εφοπλιστές δεν είναι καλή η γραμμή ,γιατί θα είναι καλή για μας τους εφοπλιστικά αρχάριους.

ΣTo χάλι και το μπάχαλο που δημιουργήθηκε παλαιότερα με τη παλιά Ρεθυμνιακή εταιρία που "βούλιαξαν" με τα γνωστά σε όλους μας άθλια αποτελέσματα, έφταιγαν ένα ή δύο άτομα που του ξέρουμε ΟΛΟΙ.
Ετσι και με αυτό το συστατικό στα χέρια μας, κρίνω ότι η επόμενη κίνηση θα είναι σαφώς διασφαλισμένη από τέτοια είδους "φαινόμενα".
Τους έχουμε (σαν δημοσιγράφοι λέω) δώσει παρεμφερή στοιχεία & παραδείγματα, άκρως επιτυχημένων πολυμετοχικών-λαϊκών εταιριών όπως η Παγκρήτια Τράπεζα που αν ακολουθηθεί παρεμφερή ή όμοια συνταγή, προβλήματα δεν θα έχουμε ΠΟΤΕ!
Για αυτό έγραψε σε προγενέστερο post μου, ότι λύσεις υπάρχουν.
Διάβασε τη ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ (τεύχος Σεπτεμβρίου-υπάρχει ακόμα στα stands στη πόλη, στα LIDL, κλπ) σελίδα 10 - στη πρώτη στήλη (προς τα κάτω)

Αυτή τη στιγμή έχω στα "χέρια μου" 2 διαφορετικές "ομάδες" που δρομολογούνται προς την ίδρυση νέας Ναυτιλιακής Ρεθυμνιακής εταιρίας. Εγώ προσωπικά κρίνοντας από το "περιεχόμενό" τους.... εμπιστεύομαι ΜΟΝΟ ΤΗ ΜΙΑ! Σε λίγο διάστημα θα διαπιστώσουμε όλοι το τι εννοώ και για το οποίο δυστυχώς και επί της παρούσης δεν είμαι σε θέση να "βγάλω προς τα έξω".
Πάντως η "παρόλα" μου είναι ότι Εταιρία χρειαζόμαστε και το Ρέθυμνο μπορεί να την υποστηρίξη. Αρκεί να σας πω ότι μόνο η διακίνηση φορτηγών επαρκεί για τα έξοδα του δρομολογίου.
Και αυτά τα στοιχεία των φορτηγών δεν τα έχουν στη διάθεσή τους από ότι γνωρίζω, οι κύριοι της επιτροπής του Πανεπιστημίου που συστήθηκε με εντολή Νομάρχη, συνεπώς πιστεύω ότι θα έχουμε για κάποιο λόγο ελλειπή αποτελέσματα.
Το αν τώρα όπως λέει ο FILOS μας, οι εφοπλιστές μάλλον δε θεωρούν ότι καθίστατε βιώσιμο ενα τέτοιο εγχείρημα, αρκεί μόνο να σου πω ότι άλλα είναι τα συμφέροντα που δεν θέλουν "οι μεγάλοι" να έχουμε Ναυτ.εταιρία στο Ρεθυμνάκι μας!
Εχει να κάνει με το προσωπικό συμφεροντάκι τους που λέγεται ... εταιρίες Χανιώτικης ή Ηρακλειώτικης Εδρας, τον εμπορικό κόσμο που τους στηρίζει από αυτές τις 2 πόλεις και δεν θέλουν να δουν να διασπάται η κίνηση, τη μείωση των εξόδων κοστολογίου των εταιριών και αρκετά συναφή άλλα.

Σταυρούλης
23-09-08, 20:36
η ίδρυση ναυτιλιακής εταιρίας λογικό να έχει και υποστηρικτές και άλλους που έχουν αντίθετη άποψη.
εγώ έχω να πω ότι η οριστική λύση μόνιμης σύνδεσης με την υπόλοιπη ελλάδα θα την δώσει η ίδρυση μιας εταιρίας.
όλα δείχνουν ότι οι πολίτες της πόλης επικροτούν αυτή την προσπάθεια μετά από την συνέλευση που είχε πολλούς παρευρισκόμενους.
εγώ καταθέτω την άποψή μου ότι θα μπορούσαν να συμμετέχουν στην ίδρυση εταιρίας και από άλλα νησιά όπως σίφνο κ μήλο. έτσι μεγαλώνει ο αριθμός πολιτών και επαγγελματιών που θα στηρίζει το καράβι στα δρομολόγια.

Filos
24-09-08, 19:59
Villy ,δεν σε γνωρίζω προσωπικά, άλλά καταλαβαίνω ότι αγαπάς και ενδιαφέρεσαι για το Ρέθυμνο.
Από όσα διαβάζω στις εφημερίδες, όλοι που ασχολείσθε έχετε τις καλλίτερες προθέσεις, και δεν κατηγορω κανένα.
Η πείρα διδάσκει ,ότι καλά τα λόγια και όλοι συμφωνούν,μετά όμως ξεστρίβουν.
Ακόμα η γιαγιά μου έλεγε ,ότι σε άνθρωπο με δυό ρουθούνια μην έχεις πλήρη εμπιστοσύνη, που θα πεί, μπορεί να τάζουν και να συμφωνούν και μετά θα κοιτούνε την τσέπη τους, και θα κρεμάσουν τους μπροστάρηδες.
Ολα αυτά σημαίνουν ,ότι ούτε μελέτες ούτε δεσμεύσεις εξασφαλίζουν τίποτα.
Αν θυμηθούμε και το παρελθόν, κάποια στιγμή σηκώθηκαν ψηλά τα χέρια, γιατί δεν τραβούσε η εταιρεία, και δόθηκε στην αγκαλια της μεγάλης εταιρείας.
Μπορεί να φταίγανε κάποιοι [ ποιοί είναι αυτοί ,δεν έχουν ούτε ονόματα ούτε έκαναν λάθος πράξεις για να μάθουμε!]. Αλλά αυτό μόνο έφταιγε;

Filos
24-09-08, 20:21
βρισκόμαστε σε μια εποχή στην οποία μετρούν τα πετροδολλάρια.
στο ρέθυμνο έχουμε δυο χρηματοδοτικά προβλήματα, τα οποία θα ήθελαν τα πετροδολλάρια για να καλυφθούν.
ο νέος αστέρας και η νέα ρεθυμνιακή.
να προτείνουμε λοιπόν τον πετροδολλαριά που θα μας λύσει τα υπαρξιακά μας προβλήματα.
είναι ο εικονιζόμενος σείχης αλ παραλής.
τον κάλεσε ο δήμος και οσονούπω θα βρίσκεται στο ρέθυμνο για να δώσει τις λύσεις , τις οποίες περιμένουμε.
190

genikos
25-09-08, 23:41
ακουσα ότι η ανεκ υπόβαλλε αίτηση για τη γραμμή ρεθύμνου.
είναι αλήθεια;
τότε τι ψάχνουμε;

Akourastos
26-09-08, 09:00
δεν πρέπει να τσιμπήσει ο κόσμος το κάνει για να αποδυναμωσει την προσπάθεια ίδρυσης ναυτιλιακής εταιρίας. αν σταματήσει αυτη η διαδικασία θα το βγάλουν αμέσως αν έχουν βάλει καράβι.

VILLY
26-09-08, 11:14
ακουσα ότι η ανεκ υπόβαλλε αίτηση για τη γραμμή ρεθύμνου.
είναι αλήθεια;
τότε τι ψάχνουμε;

Ράδιο Αρβύλα.... κρατάτε μικρό καλάθι!!!!

cretan_enf
26-09-08, 17:40
πάντως λογικά γίνονται ενέργειες για σύσταση νέας εταιρίας. το θέμα είναι αξιόλογοι όποιοι κινούν τις διαδικασίες??

tomas
26-09-08, 18:17
ακουσα ,διάβασα ,δεν είμαι σίγουρος, για μια πρόταση να πιάνει το πλοίο ένα ενδιάμεσο νησί.
δεν την βρίσκω κακή αυτή τη σκέψη.

tomas
26-09-08, 18:23

Filos
προφητική η φωτογραφία που έβαλες στο ρost.
Η απορία είναι αν γελά ικανοποιημένος ή ειρωνικά ο κύριος!
Το μέλλον θα δείξει.

VILLY
26-09-08, 18:54
φίλοι μου η νέα εταιρία δεν θα αργήσει να βγεί, τη θεωρώ υπόθεση ημερών ή εβδομάδων να μάθετε/μάθουμε όλοι τα καθέκαστα.
υπομονή και εγκράτεια και όπως σας είπα.... κρατάτε μικρό καλάθι!!!
το βέβαιο είναι και σας το λέω με την ιδιότητά μου, αυτή του δημοσιογράφου ρεθύμνης, ότι το ρέθυμνο δεν θα μείνει χωρίς καράβι!
φόβος δε χρειάζετε!!
οποιοι ασχοληθούν έχουν να περάσουν πολύ φιλτράρισμα συνεπώς τη θεωρώ αδύνατη τη περίπτωση να δημιουργηθεί ενα νέο "ριχτάδικο".
εν κατακλείδι θεωρώ από αυτά΄που ήδη γνωρίζω ότι αυτοί που ασχολούνται είναι νέα γενιά και γνωρίζουν πολύ καλά ότι δεν μπορούν να 'παίζουν" πια με τη φωτιά.

Στελλα
27-09-08, 08:48
η ιδρυση εταιρίας με δικλίδες ασφαλείας για να μην συμβούν τα προηγούμενα όπως έγιναν με την ρεθυμνιακή.
σίγουρα θα γίνουνε ενέργειες απο τα συμφέροντα αποδυνάμωσης της ίδρυσης ναυτιλιακής εταιρίας. αλλά ας ελπισουμε δεν θα πτοηθούν οι πολίτες .

ioulia32
29-09-08, 10:49
σε εκπλήσσει το ότι δεν έχουμε καράβι για το ρέθυμνο μιλάμε.

NNER
02-10-08, 21:23
Αγαπητοί Συμπολίτες και Συντοπίτες ,

Σύντομα στην ηλεκτρονική διεύθυνση στο διαδίκτυο http://www.nner.gr θα μπορείτε να ενημερωθείτε για τις ενέργειες και τις κινήσεις, που γίνονται από την “Ομάδα” της “Νέας Ναυτιλιακής Εταιρίας Ρεθύμνου” με σκοπό τη σύσταση μιας υγιούς και αξιοκρατικά ελεγχόμενης εταιρίας ,κάθετα αντίθετης με τα λάθη του παρελθόντος με μοναδικό στόχο, τη δρομολόγηση πλοίου που θα "βγάλει" το ΡΕΘΥΜΝΟ μας από την αδιέξοδο που όλοι μας αντιμετωπίζουμε και υπομένουμε.

Με εκτίμηση

“ΝΝΕΡ”

VILLY
03-10-08, 09:53
χαιρετίζουμε την όποια νέα κίνηση έχει σχέση με την ανάπτυξη του τόπου μας και ιδιαίτερα όταν αυτή σχετίζεται με τη διαφάνεια και την "ευθεία οδό".
αναμένουμε τα νέα σας.

VILLY
05-10-08, 08:43
Διάβασα τα παρακάτω σε άλλο γνωστό site του Ρεθύμνου και αρχίζω να αντιλαμβάνομαι τα παιγνίδια που ξεκίνησαν να παίζουν κάποιοι πίσω από τις πλάτες μας.
Αναφέρομαι στα παιγνίδια της ΑΝΕΚ που συμμάχους ευτυχώς έχει μικρή μόνο μερίδα εκπροσώπων του Τύπου του νομού μας.
Παρακάτω θα δείτε τη διαστρέβλωση μιας ομιλίας του Δημάρχου με σκοπό να παρασύρουν τη κοινή γνώμη προς την κατεύθυνση που επιθυμούν
Να τονίσω εδώ ότι έχω στα χέρια μου φυλλάδιο της ΑΝΕΚ που πήρα χθες μόλις από το πρακτορείο Ρεθύμνου και που εμφανίζεται ότι η ΑΝΕΚ εκτελεί δρομολόγια από Ρέθυμνο 3 φορές την εβδομάδα. Οταν πήρα τηλέφωνο σαν απλός πολίτης, να κάνω κράτηση μου είπαν απλά ότι δεν υπάρχει δρομολόγιο και ότι δεν γνωρίζουν για τέτοιο φυλλάδιο. Και όταν δε, τους πίεσα ευγενικά να πάρω απαντήσεις πάλι σαν απλός πολίτης, μου έκλεισαν το τηλέφωνο στα μούτρα.

"Ένας νέος κύκλος συζητήσεων ανοίγει μετά τη συνάντηση της ρεθυμνιώτικης αντιπροσωπείας με τον υφυπουργό Εμπορικής Ναυτιλίας κ. Πάνο Καμμένο και κυρίως μετά την πρόταση του Διευθύνοντος συμβούλου της ΑΝΕΚ, Γ. Βαρδινογιάννη, για την παραχώρηση πλοίου που θα το διαχειρίζεται ρεθυμνιώτικος φορέας.
ΟΜΙΛΙΑ ΔΗΜΑΡΧΟΥ.
Ο Δήμαρχος Ρεθύμνου, Γιώργος Μαρινάκης, μιλώντας στην εκπομπή «Πρώτη Γραμμή» του Team FM, τόνισε πως αν τελικά επιλεγεί να γίνει αποδεκτή η προσφορά του κ. Βαρδινογιάννη, τότε θα φανούν και τα πραγματικά δεδομένα για τη βιωσιμότητα τη γραμμής. «Αν μπει το πλοίο που μας παραχωρεί ο κ. Βαρδινογιάννης και κάνει δοκιμαστικά δρομολόγια για ένα χρόνο θα φανεί, αν είναι βιώσιμη η γραμμή. Αν δούμε ότι πάει καλά, τότε ή αγοράζουμε δικό μας πλοίο, ή πείθουμε την εταιρεία ότι όσα μας έλεγε ήταν δικαιολογίες. Είναι προτιμότερο αντί να κάνουμε σχέδια επί χάρτου, να κάνουμε σχέδια στην πραγματική θάλασσα».
Ωστόσο ο ίδιος δήλωσε πως τα στοιχεία που έχει στα χέρια του ο υφυπουργός όπως τους τόνισε, δεν αποδεικνύουν βιωσιμότητα της γραμμής 100%, ενώ ένα μεταφορικό έργο της τάξης του 40% περίπου, γίνεται και γινόταν από τους γειτονικούς νομούς, κάτι που και ο ίδιος ο δήμαρχος έχει δηλώσει στο πρόσφατο παρελθόν.
Ο κ. Μαρινάκης υπογράμμισε επίσης πως η μελέτη που έχει ανατεθεί στο πανεπιστήμιο θα δείξει τα συγκεκριμένα στοιχεία για τη γραμμή και θα δείξει επίσης τι τύπου πλοίο έχει ανάγκη το Ρέθυμνο.
"

1)Για ποιά "Ρεθυμνιώτικη αντιπροσωπεία" ??? μιλούν διότι εγώ σαν δημοσιογράφος που συνομιλώ και με τις 2 ομάδες που αυτή τη στιγμή ασχολούνται με το θέμα ίδρυσης Ναυτ. Εταιρίας... ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ!! Αν τώρα εννοούν αντιπροσωπεία το ότι πήγε ο Βαρδινογιάννης στο παιδάκι το Πάνο το Καμένο... ε τότε μη πούμε τίποτα. Αντιπροσωπεία για μένα σημαίνει η αντιπροσωπεία των ενδιαφερόμενων κατοίκων, φορέων και ότι άλλο από το Ρέθυνμνο από αυτούς που τους ενδιαφέρει η ΙΔΡΥΣΗ ΝΕΑΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ!!
2)Για ποιά επιτροπή Πανεπιστιμίου αναφέρονται? Δεν γνωρίζουν ή κάνουν ότι δεν γνωρίζουν όταν επικαλούνται ακόμη την περιβόητη επιτροπή? Είπαμε! Ζήτησαν 70.000 ευρώ για το πόρισμα και οι φορείς αρνηθήκανε. Συνεπώς πόρισμα από καμία επιτροπή δεν περιμένουμε?
Γιατί λοιπόν μας πρίζουν με παπ....ρολογίες? Μήπως και μασήσουμε?
Γιατί πάλι η ίδια μικρή μερίδα Ρεθυμνιώτικου Τύπου διαφημίζει "βροντερά" στο ίδιο κείμενο και αλλού, τις προτάσεις του Βαρδινογιάννη στο Υπουργείο όταν ξέραμε εξ αρχής όλοι πολύ καλά, ότι από τη στιγμή που το Ρεθυμνάκι μας θα εμφάνιζε κινητοποιήσεις προς τη κατεύθυνση ίδρυσης ναυτ. εταιρίας, τέτοια γραμμή από πλευράς Βαρδινογιάννη και ΑΝΕΚ για να "θολώσουν τα νερά" μας ήταν αναμενόμενη.
Δε καταλαβαίνουν κάποιοι από το Τύπο του Ρεθύμνου, ότι όταν αχολούνται με τέτοια θέματα κατά του Ρεθυμνιώτη πολίτη και υπέρ της Μέγα ΑΝΕΚ θα θαφτούν από το ίδιο τους το κοινό.
Οσο για τη "θολή" βιωσιμότητα της γραμμής που αναφέρονται ότι είπε ο Δήμαρχος, θα μιλήσω τη Δευτέρα μαζί του διότι είμαι σίγουρος 100% ότι άλλο θα εννοούσε και άλλο προσπαθούν να παρουσιάσουν.
Τέλος γιατί ντε και καλά κάποιοι Βαρδινογιαννικοί εμφανίζονται να καταβάλουν τεράστια προσπάθεια να πείσουν για τη μη βιωσιμότητα της Ρεθυμνιακής γραμμής.

Ας δείξουμε όλοι σύνεση διότι τελικώς τα μεγάλα κεφάλια με τους υποτακτικούς τους, παίζουν βρώμικο παιγνίδι εις βάρος του Ρεθυμνιώτικου λαού.
Μας τρώει όλους το σαράκι να ταξιδεύουμε απ'ευθείας για Πειραιά χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε 150 χλμ πήγαινε-έλα στα Χανιά συν το χρόνο αναμονής που δεν έχουμε εδώ στο Ρέθυμνο. Και αυτό ... δεν είναι προς διαπραγμάτευση!
Η κρίση και τα σχόλια δικά σας συνφορουμίτες...

streetpanther
06-10-08, 09:54
έχει ακουστεί το ποσό που χρειάζεται για τη σύσταση ναυτιλιακής εταιρίας;
Kαι αν κάποιος ξέρει το ποσό φαντάζεται και πως θα βρεθούν οι πόροι αυτοί;
ποιοι επιχειρηματίες θα μπουν μέσα και πόσα θα βάλουν; Yπάρχει έτοιμο ενδιαφέρον δηλαδή;

Aν ξέρετε κάτι γράψτε το να μάθουμε.

VILLY
06-10-08, 15:07
έχει ακουστεί το ποσό που χρειάζεται για τη σύσταση ναυτιλιακής εταιρίας;
Kαι αν κάποιος ξέρει το ποσό φαντάζεται και πως θα βρεθούν οι πόροι αυτοί;
ποιοι επιχειρηματίες θα μπουν μέσα και πόσα θα βάλουν; Yπάρχει έτοιμο ενδιαφέρον δηλαδή;

Aν ξέρετε κάτι γράψτε το να μάθουμε.

Ναι υπάρχει ενδιαφέρον. 2 ή 3 εμφανίζονται οι ομάδες.
Για το θέμα του κόστους τώρα. Το ΕΛΥΡΟΣ από πηγές άκουσα ότι αγοράστηκε 30 εκ ευρώ.
Το ποσό αγοράς ενός τέτοιου καραβιού που θα μπορεί να εξυπηρετεί την εν λόγο γραμμή (Ρέθυμνο-Πειραιάς) δεν θα πρεπει να ξεπερνά το ανωτέρω ποσό.
Βέβαια όταν μιλάμε για σύσταση ναυτιλιακής εταιρίας είναι τεράστιο το θέμα με πολλές παραμέτρους και πολλές συνησταμένες.
Εξαρτάται από το χαρακτηρισμό της γραμμής.
Τι ποσό επιδότησης δύναται να "παίξει". Τι βάζει το Ελλ κράτος. Τι βάζουν οι αναμεμειγμένοι τυχόν φορείς. Τι βάζουν οι "μπροστάρηδες". Τι βάζει η "βάση".
Επειτα τα έξοδα καλύπτονται επίσης και από άλλες οδούς πλην των εσόδων.
Συνεπώς το ποσό της ολικής και τελικής επένδυσης δεν είναι ταυτόσημο με το ποσό που απαιτείται από το ποσοστό της Λαϊκής συμμετοχής.
Το βασικό είναι στην ομάδα των "μπροστάρηδων να υπάρχει "δυνατό" χαρτί από τον εφοπλιστικό κόσμο για πάρα πολλούς λόγους.
Δυστυχώς το Ρέθυμνο δεν ήταν ποτέ "εφοπλιστομάνα". Επομένως δεν υπάρχει ψυχη στο Ρέθυμνο που να γνωρίζει την ναυτιλία Α-Ω. Αν δεν έχεις κάποιον να γνωρίζει τα εκ των έσω της ναυτιλίας, είσαι εκτεθειμένος στα καρτέλ, δεν έχεις πρόσβαση οικονομικών τιμών σε αγορά καραβιού. Δεν ξέρεις από πλήρωμα και τόσα μα τόσα άλλα.
Από πηγές γνωρίζω ότι μέσα στις 2 ομάδες που έχουν ξεκινήσει διαδικασίες ίδρυσης εταιρίας, στη μια εξ αυτών υπάρχει τέτοιο σχετικό "χαρτί".
Σχετικό θέμα στην εφημερίδα... http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=19
Είδομεν...

GOgos
06-10-08, 23:44
πάμε για δυό καράβια;
ακούω για δυό ομάδες πρωτοβουλίας, η μιά διαφορετική από την άλλη.
πότε είπατε ότι θάχουμε τοπικές εκλογές;
A! σε δυό χρόνια.
Kαλά!

GOgos
06-10-08, 23:49
αφόσον ο κ βαρδινογιάννης μας σε δίνει πλοίο, τι θέλουμε τις εταιρείες και τα λεφτά.
να ανασκουμπωθούμε να το δουλέψουμε, να αποδείξουνε το συμφέρον και να του μάθουμε ,ότι είμαστε καλή γραμμή άμα ξέρεις να την διαχειρίζεσαι.
που ξέρεις ,μπορεί να είναι η ευκαιρία ζωής για κάποιους να προσληφθούν στην ανεκ, με τέτοια απόδειξη από την γραμμή ρεθύμνου.

Στελλα
07-10-08, 10:29
στις 26 οκτωβρίου γίνετε πανρεθυμνιακή συνάντση στο κελιστό γυμναστήριο για την δημιουργία ίδρυσης νέας ναυτιλιακής εταιρίας. ννερ ολα δείχνουν οτι θα παρευρεθεί πολύς κόσμος.

Στελλα
07-10-08, 10:30
στις 26 οκτωβρίου γίνετε πανρεθυμνιακή συνάντηση στο κελιστό γυμναστήριο για την δημιουργία ίδρυσης νέας ναυτιλιακής εταιρίας. ννερ ολα δείχνουν οτι θα παρευρεθεί πολύς κόσμος.

NNER
07-10-08, 11:56
Αγαπητοί Συμπολίτες και Συντοπίτες,

Θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε για την καλύτερη ενημέρωση σας και προς αποφυγή διαφόρων παρερμηνειών, μέσω αυτής της δημόσιας συζήτησης (Forum)
τα εξής:

1. H “Ομάδα” της Νέας Ναυτιλιακής Εταιρίας Ρεθύμνου (ΝΝΕΡ) είναι υπό σύσταση εταιρία και κυρίως και μοναδικός της σκοπός είναι η δρομολόγηση πλοίου στην γραμμή ΠΕΙΡΑΙΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ, δεν έχει καμία σχέση ή συμμετοχή με την συντονιστική επιτροπή που έχει οργανώσει την εκδήλωση στις 26/10/2008 στο κλειστό γυμναστήριο ‘’Μελίνα Μερκούρη’’, την όποια άλλη “Ομάδα” κινείται για τον ίδιο σκοπό και ΚΑΜΙΑ σχέση με τις ‘’προτάσεις’’ της Ναυτιλιακής Εταιρίας Α.Ν.Ε.Κ.

2. Εκδηλώθηκε από πλευρά μας η πρόθεση για μια συνάντηση με τα μέλη της 2ης φημολογούμενης “Ομάδας” , μέσω αξιόλογου και αξιοκρατικού ανεξάρτητου “Συνδέσμου” , με σκοπό τις ανταλλαγές απόψεων για αξιολόγηση τυχόν κοινής πορείας και ‘’πλεύσης’’ σχετικά με την ίδρυση Ναυτιλιακής Εταιρίας στο νομό μας και θα προγραμματιστεί άμεσα συνάντηση.Μέχρι τότε η "ΝΝΕΡ" συνέχιζει αυτόνομα τις ενέργειές της.

3. Η “ΝΝΕΡ” έχει ήδη ενεργή ιστοσελίδα στο διαδίκτυο http://www.nner.gr (υπό κατασκευή ) με στοιχεία επικοινωνίας (E-mail) και μέσα στις προσεχείς ημέρες θα μπορεί ο συμπολίτης μας και κάθε άμεσα ενδιαφερόμενος ,να ενημερωθεί για τις ενέργειές μας ,τον σκοπό μας , το ΄΄πλάνο΄΄ σύστασης και ίδρυσης της Νέας Ναυτιλιακής Εταιρίας Ρεθύμνου κ.α.

Τέλος θα θέλαμε να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν υπάρχει πρόθεση αντιπαλότητας ή διχασμού.

Ο Κοινός στόχος όλων μας είναι η ακτοπλοΐκή σύνδεση του Νομού μας και ΜΟΝΟ και η λύση του προβλήματος της απομόνωσης μας μια για πάντα.

Με εκτίμηση

“ΝΝΕΡ”

Στελλα
08-10-08, 18:01
εγω στηρίζω την ομάδα που έχει την συγκέντρωση στις 26 του μήνα στο κλειστό γυμναστήριο.

Filos
10-10-08, 13:31
΄λέει ο λόγος ,ότι "βλέπει με τα κυάλια" ,για κάποιον που περιμένει να δεί "φώς" αλλά δεν το βλέπει.
ετσι και οι ρεθεμνιώτες βλέπουμε "με τα κυάλια" το καράβι που περιμένουμε στο λιμάνι μας για πειραία.
με τα κυάλια ,η με γυαλιά με χοντρούς φακούς ,όπως ο πολίτης της φωτογραφίας μας.206

Filos
10-10-08, 13:42
η πάλαι ποτέ ,μακαρίτισα ,ρεθυμνιακή είχε μεταφορικό έργο, έβγαλε και δεύτερο καράβι ,και κάποια χρόνια κρατούσε βιώσιμη και κερδοφόρα την γραμμή ρέθυμνο- πειραίας.
ολα αυτά ,μέχρι που η σειρήνα της ανεκ ,πλάνεψε τους ρεθεμνιώτες, και έγινε ο΄τι έγινε .
τώρα αν θέλετε να δείτε που κατάντησαν το μεταφορικό έργο του λιμανιού του ρέθυμνου, δες τε την φωτογραφία.
207

Filos
10-10-08, 13:53
oi εφοπλιστές δεν βλέπουν και δεν ξέρουν το λιμάνι του Ρέθυμνου.
Οι ρεθεμνιώτες όμως βλέπουν χρήμα ,κέρδη και ... δόξα!
Χάσαμε το λογαριασμό ,πιά, στο πόσες κινήσεις εφοπλιστικές ξεκίνησαν στο Ρέθυμνο.
Αμαν βρε παιδιά τόσο ψωμί έχει η γραμμή και δεν το ξέρουν οι εφοπλιστές!
Κάπου άκουσα μια πονηρή κουβέντα ,που μιλούσε για δημοτικές εκλογές.
Μπας και έχουν δίκηο αυτοί που τα μουρμουρίζουν αυτά.
Πάντως εμείς στείλαμε τις γυναίκες μας και πήραν καροτσάκια[ αντί για καλάθια] από το σούπερ μάρκετ, και είμαστε έτοιμοι για να βάλλουμε μέσα όλα τα καράβια που θα φέρουν οι κινήσεις αυτές στο λιμάνι μας.
Δες τε τις πόσο ευτυχισμένες είναι που θα είναι έτοιμες ,με το καροτσάκι,και δεν θα αφήσουν τα καράβια έρημα!
213

pepikos
12-10-08, 19:30
αφόσον ο κ βαρδινογιάννης μας σε δίνει πλοίο, τι θέλουμε τις εταιρείες και τα λεφτά.
να ανασκουμπωθούμε να το δουλέψουμε, να αποδείξουνε το συμφέρον και να του μάθουμε ,ότι είμαστε καλή γραμμή άμα ξέρεις να την διαχειρίζεσαι.
που ξέρεις ,μπορεί να είναι η ευκαιρία ζωής για κάποιους να προσληφθούν στην ανεκ, με τέτοια απόδειξη από την γραμμή ρεθύμνου.

Αφοσον και ο κ. δημαρχος και οκ. νομαρχης εχουν την ιδια αποψη με εσενα γιατι δεν αναλαμβανουν αυτοι μεσο δημου και νομαρχιας να υλοποιησουν την προταση Βαρδινογιαννη οπως κανανε καποιοι αλλοι δημοι και νομαρχιες?

pepikos
12-10-08, 19:39
Στις 26 του μηνα πρεπει ολοι οι Ρεθυμιωτες να πανε στο κλειστο οι ανθρωποι αυτοι εχουν δουλεψει παρα πολυ και αν κοιταξει κανεις τους ανθρωπους που ξεκινησαν αυτη την ιστορια πριν κατι μηνες θα καταλαβει οτι αυτοι οι ανθρωποι δεν εχουν να κερδισουν τιποτα αλλο εκτος απο το να γινει πραγματικοτητα το <<ΚΑΡΑΒΙ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ>>.
Απο το ποσο μεγαλη θα ειναι η μαζωξη θα φανει και ποσο το θελουμε.:cool:

VILLY
13-10-08, 09:11
Αφοσον και ο κ. δημαρχος και οκ. νομαρχης εχουν την ιδια αποψη με εσενα γιατι δεν αναλαμβανουν αυτοι μεσο δημου και νομαρχιας να υλοποιησουν την προταση Βαρδινογιαννη οπως κανανε καποιοι αλλοι δημοι και νομαρχιες?

H πρόταση Βαρδινογιάννη είναι ενα ακόμα φιάσκο. Είναι στάχτη στα μάτια του λαού.
Κινήσεις εντυπωσιασμού χωρίας καμία βάση ρεαλισμού που μοναδικό σκοπό έχουν τον αποπροσανατολισμό του Ρεθυμνιώτη.
Τάχουμε δει και αλλού αυτά!
Αν είναι τόσο large ο κος ΑΝΕΚ ας μας το δώσει το πλοίο εδώ & τώρα.
Μα πάτε καλά που θα σας χαρίσει πλοίο? Για τα γλυκά σας μάτια?
Ας σοβαρευτούμε...
Τα ίδια έκανε και με το high speed τα καλοκαίρι. Αλλη μια στάχτη στα μάτια.
Μας έβαλε το ταχύπλοο και μας εντυπωσίασε μερικούς (οχι εμένα).
Το ταχύπλοο ξοδεύει 35 τόνους καύσιμο στο ταξίδι ενώ το συμβατικό μόνο 12 !
Γιατί λέτε το έκαμε αυτό? Γιατί τον έπιασε "κόψιμο" να μας πηγαινοφέρνει στο Πειραιά γρήγορα?
Το χρήμα φίλοι μου είναι στο φορτηγό. Αν έβαζε συμβατικό καράβι το καλοκαίρι θα άνοιγε την όρεξη στους φορτηγίσιους. Προκειμένου να μην χάσει τους φορτηγατζήδες που ούτως ή αλλιώς τους έπαιρνε από τα Χανιά αναγκαστικά, μας έβαλε για λίγο καιρό το γρήγορο.
Δε τον σύμφερε ν άνοιγε ξανά το δρόμο στο φορτηγό να πηγαίνει μέσω Ρεθύμνου και μετά να το σταμάταγε πάλι. Θα τους έχανε για ..... κατά Μινωϊκές πλευρά.

Οπως η πολιτική φίλοι μου είναι και η ναυτιλία.
ΚΑΡΤΕΛ!!!!
Πάμε στις 26 στο Μελίνα Μερκούρη και βλέπουμε. Να ακούσουμε τη μια ομάδα, έπειτα να ακούσουμε και την άλλη, να συγκρίνουμε και ύστερα να καταλήξουμε.
Το σίγουρο πια είναι ότι καράβι θα φτιάξουμε και αυτό είναι το ενθαρρυντικό.
Αυτό νοιώθουν και οι ΑΝΕΚκικοί και αρχίσαν κινήσεις αλά τύπου "ναζιστικής προπαγάνδας"!

Σταυρούλης
13-10-08, 16:40
είναι ολοφάνερο ότι η μοναδική λύση είναι η απόκτηση καραβιού. είναι ολοφάνερο ότι κάποιους δεν τους αρέσει αυτό για ευνόητους λόγους οικονομικούς και πολιτικής εκμετάλλευσης . είναι ολοφάνερο ότι οι δεσμευτικές δικλίδες που προτείνονται στο καταστατικό θα φέρουν θετικό αποτέλεσμα.
το ρέθυμνο έχει γυρίσει πίσω 20 χρόνια. θυμάμαι μικρό παιδί που ερχόμασταν οικογενειακώς στο ρέθυμνο και παίρναμε το λεωφορείο μετά το καράβι από χανιά να έρθουμε ρέθυμνο , ακριβώς αυτό κάνουμε και τώρα πίσω δηλαδή 20 χρόνια.
είναι σίγουρο όπως ακούω από πολλούς 26 του μήνα πολλοί ρεθυμνιώτες θα παρευρεθούν στην συγκέντρωση.

VILLY
15-10-08, 07:09
Η μονοφωνία ανεξάρτητα αν πήγαζει από φίλο ή οχτρό δεν είναι ποτέ προς το όφελος η το συμφέρον του λαού.
Το Ρέθυμνο απέκτησε πλέον και δεύτερη φωνή στον ημερήσιο Τύπο όσον αφορά την ηλεκτρονική ενημέρωση ενώ ταυτόχρονα δίνετε και η ευκαιρία να ακούγεται και ο αντίλογος.

Σαφώς αναφέρομαι στην e-agora (www.agorapress.gr) που δεν είναι άλλο από την ηλεκτρονική ημερήσια πλέον εφημερίδα της ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΗΣ ΑΓΟΡΑΣ.

Σας παραθέτω κατωτέρω 2 links που αποδεικνείουν τρανά τη χρησιμότητα της πολυφωνίας.
Θα δείτε για το ίδιο θέμα "Καράβι" πως παρουσιάζουν τα πράγματα κάποιοι δημοσιογράφοι και πως τελικά είναι αλλού η πραγματικότητα.
Το ποιός έχει τη σωστή εικόνα αφήνω να το κρίνετε εσείς.

Με τσι γειές σας.....

Διατύπωση 1η... http://www.goodnet.gr/index.php?id=5,18232,0,0,1,0

Διατύπωση 2η... http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=56

odyseas the cyclist
15-10-08, 13:02
ένα δυνατό παράδειγμα του πως μας επηρεάζει σαν πόλη κ νομό η έλλειψη καραβιού.
για τον πανελλήνιο ποδηλατικό αγώνα "ανάβαση αρκαδίου" θα είχαμε πολύ περισσότερες συμμετοχές απ όλη την ελλάδα, με ότι θετικό αυτό συνεπάγεται ,εάν είχαμε καράβι!!!!!

odyseas the cyclist
15-10-08, 13:06
προσ ρέθυμνο 15 – 10 - 08

είμαι στην ευχάριστη θέση να σας γνωστοποιήσω ότι ο ποδηλατικός αγώνας «ανάβαση αρκαδίου»,
θα ενταχθεί από φέτος στις εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο του ολοκαυτώματος.
όπως θα διαπιστώσετε κ από την επιστολή του προέδρου μας κου λιανού προς την νομαρχία, το τμήμα ποδηλασίας ρεθύμνου, αο πηγασοσ, με την έγκριση της εοπ ( ελληνική ομοσπονδία ποδηλασίας) θα διοργανώσει για πρώτη φορά ,αυτόν τον σημαντικό αγώνα ο οποίος είναι ο τελευταίος αγώνας του καλεντεριού κ μετρά στο πανελλήνιο πρωτάθλημα πόντων.
τα φιλικά ποδηλατικά σωματεία των χανίων , αλλά κ του ηρακλείου, θα δώσουν δυναμικό παρόν για να στηρίξουν αυτήν μας την προσπάθεια. επιθυμία μας είναι όμως ο αγώνας αυτός να αποκτήσει κ εθνική εμβέλεια , προσκαλώντας επίσημους αθλητές από όλη την ελλάδα.
για να γίνει κάτι τέτοιο όμως είναι απαραίτητοι κ οι χορηγοί οι οποίοι θα κληθούν να συμβάλλουν στην κάλυψη των εξόδων που προκύπτουν από την διαμονή κ διατροφή για δύο ημέρες των αθλητών και επίσημων κριτών/αλυταρχών.
πιστεύω ότι η κοινωνία του ρεθύμνου μόνο καλά θα αποκομίσει από την επιτυχία μιας τέτοιας προσπάθειας σε πολλά επίπεδα. προβολή σε όλη την χώρα, αύξηση του τουριστικού ενδιαφέροντος από έλληνες για τους νεκρούς τουριστικά μήνες, παράδειγμα θετικό για την νεολαία κλπ
και μόνο η εικόνα 100-150 αθλητών ποδηλασίας στους δρόμους της πόλης μια περίοδο που η τουριστική σεζόν μας έχει εκπνεύσει, μόνο θετική ενέργεια μπορεί να προκαλέσει. η επίδραση στην τοπική οικονομία θα είναι μακροπρόθεσμα πολύ θετική , αφού οι ευχαριστημένοι αθλητές , κριτές κ παράγοντες θα ξανάρθουν στον τόπο μας με τις οικογενειες τους ή/κ συναθλητές για προπονητικά τριήμερα-πενθήμερα κατά την διάρκεια όλου του χρόνου . επίσης θα αναπτυχθεί ο ποδηλατικός πολιτισμός του τόπου μας κ θα μπεί το ρέθυμνο στον χάρτη των σημαντικών ποδηλατικών αγώνων.
η μεγάλη επιτυχία των αγώνων που γίνονται στα χανια (βλ.μαχη της κρήτης , βενιζέλεια) οι οποίοι μάλιστα έχουν εξελιχθεί και σε διεθνείς , αποτελούν το παράδειγμά μας.
ελπίζουμε ότι με την βοήθεια κ στήριξη αυτής της εκδήλωσης από τοπικούς επιχειρηματίες με δεδομένη την αγάπη τους για το ρέθυμνο, θα καταφέρουμε να υλοποιήσουμε έναν άψογο, ασφαλή και επιπέδου αγώνα που θα διαφημίσει την πόλη κ τον νομό μας , μέσω του κάθε ποδηλάτη, σε όλη την χώρα.

VILLY
15-10-08, 17:02
ρέθυμνο 15 – 10 - 08.................
είμαι στην ευχάριστη θέση να σας γνωστοποιήσω ότι ο ποδηλατικός αγώνας «ανάβαση αρκαδίου»,................
σε όλη την χώρα.

Οδυσσέα αν και πιστεύω ότι είσαι εκτός θέματος, εντούτοις όμως το παρών επειδή θεωρώ ότι είναι λίαν ενδιαφέρον, έκρινα σκόπιμο να το ανεβάσω στην ημερήσια ηλεκτρονική μας εφημερίδα, στην e-agora (ΡΕΘΕΜΝΙΩΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ) στo www.agorapress.gr και με πιο συγκεκριμένο link το http://www.agorapress.gr/el/news.php?n=58
Πάρε με τηλέφωνο στην εφημερίδα (28310-58852) (09.00-17.00) και δώσε μου περισσότερα στοιχεία για ημερομηνίες για να σου πω πως μπορεί να "τρέξει" και στην επόμενη έκδοση μας.
Βασίλης Κασιμάτης

Σταυρούλης
16-10-08, 17:55
Villy απο οτι καταλαβαίνω έχεις ενημέρωση τι ακριβως ειναι οι ομάδες ιδρυσης ναυτιαλκής εταιρίας δεν μας ενημερώνεις ετσι ώστε να γνωρίζουμε τι εκπτοσωπεί η κάθε ομάδα και αν υπάρχει αποδοχή των δικλίδων ασφαλείας που πιστεύω ότι οι ρεθυμνιώτες αποδέχονται.

NNER
01-01-09, 14:29
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους εσάς από την Νέα Ναυτιλιακή Εταιρία Ρεθύμνου

παρόντας
06-01-09, 09:55
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους εσάς από την Νέα Ναυτιλιακή Εταιρία Ρεθύμνου

επανάληψη ,ίδια με το άλλο topic
Ευχαριστούμε ,και χορτάσαμε με ευχές.
Πείτε μας.
καράβι θα έχουμε;